AktualnościAktualnościAktualności


Zróbmy coś dla siebie ... - MOPS Sochaczew

W dniu 06.06.2008r. na osiedlu przy ul. Korczaka, w ramach obchodów Sochaczewskich Dni Rodziny, odbyła się impreza plenerowa pod hasłem: ZRÓBMY COŚ DLA SIEBIE I DLA NASZYCH SPOŁECZNOŚCI, zorganizowana przez mieszkańców osiedla przy ul. Korczaka, Burmistrza Miasta Sochaczew oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Ośrodek Pomocy Społecznej od roku współdziała z mieszkańcami osiedla przy ul. Korczaka mając na celu aktywizowanie społeczności lokalnej w celu poprawy jakości życia mieszkańców i zmiany negatywnego wizerunku osiedla. W tym roku Grupa Obywatelska działająca na wymienionym osiedlu wyszła z inicjatywą zorganizowania, imprezy w ramach obchodów Sochaczewskich Dni Rodziny. W związku z ogłoszeniem przez BORIS, czerwca jako Miesiąca Aktywnych Społeczności, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jako instytucja posiadająca Certyfikat CAL, zaproponował mieszkańcom zorganizowanie imprezy pod hasłem „ZRÓBMY COŚ DLA SIEBIE I DLA NASZYCH SPOŁECZNOŚCI”.

Partnerami w organizacji imprezy byli: Dzienny Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Przedstawiciele Rady Miasta – Pani Teresa Kozbuch, Grupa Partnerska TERAZ SOCHACZEW, Stowarzyszenie „Z sercem do ludzi”, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Zakład Komunikacji Miejskiej, Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie, Dom Pomocy Społecznej w Sochaczewie, Świetlice Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Zespół taneczny PASJONAT, Szkoła podstawowa nr 3, CERTUS, Wolontariusze, Media: Radio Fama, Parafia św Wawrzyńca w Sochaczewie.

W organizację imprezy aktywnie włączyli się sponsorzy:Urząd Miejski - Miejska Komisja d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sochaczewie, Państwo Janina i, Włodzimierz Okrassa sklep PINOKIO w Sochaczewie, Państwo Beata i Piotr Grądzcy BAJLANDIA w Sochaczewie, Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie, Państwo Joanna i Sergio Gonzalez, „Bakoma” Elżbietów, „Mars” Kożuszki Parcel, Agencja Pośrednictwa Pracy EEFEKT SERWIS SP. z o.o.

Impreza rozpoczęła się przemową wygłoszoną przez reprezentantkę Grupy Obywatelskiej, która powitała wszystkich przybyłych gości i zaprosiła do wspólnej zabawy. Punktem głównym imprezy były występy dzieci z osiedla przy ul. Korczaka, które wykazały się talentem tanecznym, recytatorskim oraz wokalnym. Program artystyczny przygotowały również dzieci ze świetlicy TPD oraz Grupa Taneczna PASJONAT pod dyrekcją Pana Rafała Karbowiaka. Podczas spotkania odbywały się konkursy dla dzieci prowadzone przez przedstawicielkę Komendy Rejonowej Policji w Sochaczewie, Agencję Pośrednictwa Pracy EEFEKT SERWIS SP. z o.o., która ufundowała bardzo atrakcyjne nagrody. Również wolontariusze z działającego przy MOPS Klubu Wolontariatu zaangażowali się w prowadzenie konkursów i zabaw z nagrodami ufundowanymi przez sponsorów.

Dużą atrakcją był wóz strażacki, który dzieci mogły dokładnie obejrzeć dzięki uprzejmości OSP w Plecewicach. Po zakończeniu części konkursowej wszyscy zostali zaproszeni na grilla, nad którym pieczę spawowalimieszkańcy osiedla. Po posiłku gospodarze oraz przybyli goście uczestniczyli we wspólnej zabawie przy muzyce, którą poprowadził zespół WAGANCI pod kierownictwem pana Macieja.

Impreza odbyła się w bardzo przyjemnej atmosferze, co wróży pozytywnie dalszej współpracy z mieszkańcami osiedla. Mamy nadzieję, że podobne inicjatywy będą pojawiały się częściej.

Dzień dziecka - OPS Ursus

W dniu 7 czerwca 2008r., Ośrodek Pomocy Społecznej Ursus wraz z Urzędem Dzielnicy Ursus zorganizował imprezę plenerową dla społeczności lokalnej w Parku Czechowickimz okazji Dnia Dziecka.

Program imprezy obejmował: min. występ grupy muzycznej ze Świetlicy Środowiskowej ul. Rynkowa 8 w Ursusie, konkursy, gry, zabawy, występ profesjonalnego Zespołu Romskiego - Tabor, prezentacje artystyczne młodzieży z Gimnazjum 131 i 132 z Ursusa, koncert zespołu "Muzyka Końca Lata", koncert zespołu "Golec Uorkiestra" oraz koncert zespołu "Happysad"

CAL SOCHACZEW

19 marca 2008 odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu CAL dla MOPS Sochaczew. Certyfikat został wręczony Pani Dyrektor ośrodka Zofii Berent przez Pawła Jordana Prezesa Stowarzyszenia BORIS.

W spotkaniu wzięli udział wszyscy pracownicy Ośrodka oraz zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Miasta Sochaczew Pan Jerzy Żelichowski, Proboszcz parafii św. Wawrzyńca Ks. Piotr Żądło, przedstawiciele Rady Miasta, przedstawiciele Urzędu Miasta, przedstawiciel Sądu Rejonowego, mieszkańcy Osiedla przy ul. Korczaka, przedstawiciele Klubu Samopomocy, Wolontariusze, Grupa Partnerska „Teraz Sochaczew” oraz lokalne media.

Nadanie certyfikatu poprzedzone było prezentacją multimedialną osiągnięć Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jako Centrum Aktywności Lokalnej. Po oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przy kawie i herbacie.

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasza działalność na rzecz społeczności lokalnej została zauważona i doceniona. Spośród 250 instytucji z całego kraju ubiegających się o Certyfikat CAL uzyskało go jedynie 50, natomiast na terenie województwa mazowieckiego znajdujemy się w grupie 7 instytucji, którym został ten Certyfikat nadany. Motywuje to nas do dalszej, bardziej intensywnej pracy nad rozwijaniem poza finansowych form pomocy".

Wesołych Świąt

Spokojnych, rodzinnych, pełnych miłości Świąt, we wzajemnej życzliwości, łamanym opłatku i wieczorach z najbliższymi, rozbrzmiewających śpiewem kolęd.

życzy zespół BORIS

Zakończenie projektu OPS jakoCAL 2006/2007

W dniu 4 grudnia 2007 w Ośrodku Nowolipie zakończyliśmy proces edukacyjny projektu Ośrodek Pomocy Społecznej jako Centrum Aktywności Lokalnej. Po okresie 2-letnich szkoleń wiele zmieniło się w poszczególnych Ośrodkach. Nie bez znaczenia okazała się także możliwość wymiany doświadczeń, wzajemnego wsparcia oraz nawiązania nowych znajomości.

„DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO”

Wszystkim pracownikom socjalnym, w tym szczególnym dniu- tego co najlepsze, by w codziennym zmierzaniu się z kolejnymi trudnymi sytuacjami nie zabrakło satysfakcji i ludzkiej wdzięczności.

Zespół BORIS

„Ops jako Centrum Aktywności Lokalnej”

Zapraszamy na kolejne spotkanie uczestników programu „Ops jako Centrum Aktywności lokalnej” obu grup w dniach 24.10- 26.10.2007, które odbędzie się w Ośrodku ZETOM w Jachrance

(Jachranka 76a, 05-140 Serock)


Szkolenie:

 • „Tworzenie partnerstwa lokalnego” poprowadzi Grażyna Gnatowska”
 • „Animator w środowisku zmiany” poprowadzą Joanna Jakubowska i Joanna Marszał”

Wyjazd z Warszawy 24.10 (środa) o godz. 10.30 spod Sali Kongresowej przy Pałacu Kultury i Nauki, natomiast wyjazd do Warszawy 26.10 (piątek) ok. godz.13.30.

„Festiwal Inicjatyw i Aktywności Społecznej”

11-12 września 2007 zebrał w Ośrodku szkoleniowym ZETOM w Jachrance, 83 osoby - kierowników, dyrektorów, praktyków zajmujących się wdrażaniem nowych pomysłów, ciekawych rozwiązań. Spotkanie to stało się możliwością stworzenia płaszczyzny wymiany doświadczeń. W poszczególnych częściach programu zaprezentowały się ze swoimi działaniami wybrane ośrodki pomocy społecznej.

z festiwalu - skrót

„Ops jako Centrum Aktywności Lokalnej 2006”

Zapraszamy na kolejne spotkanie uczestników programu "Ops jako Centrum Aktywności Lokalnej 2006" w dniach 9.05- 11.05.2007, które odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowym Instytutu Rozwoju Służb Społecznych w Białobrzegach, ul. Wczasowa 15a.

Szkolenie:

"Praca projektami" poprowadzi Katarzyna Kozłowska

PrezentyKochane CAL-e!

Cudownych Świąt otulonych śniegową kołderką i miłością najbliższych oraz dużo radości w Nowym Roku!

Zespół BORIS

„OPS jako CAL” - podsumowanie

Uczestnicy projektu Ośrodek Pomocy Społecznej jako Centrum Aktywności Lokalnej na Mazowszu Uczestnicy projektu.

Dobiegł końca projekt „Ośrodek Pomocy Społecznej jako Centrum Aktywności Lokalnej na Mazowszu”. Podsumowanie programu odbyło się w Ośrodku Nowolipie- 28 listopada 2006 i skupiło uczestników tego 2-letniego projektu.

W czasie spotkania przeanalizowany został proces zmian w poszczególnych ośrodkach jak również przedstawione zostały plany na przyszłość w ramach CAL-owskich działań. Poruszone zostały także tematy skuteczności i efektywności programu. Swoimi uwagami z uczestnikami programu podzieliła się również Dyrektor Urzędu Polityki Społecznej MUW Pani Halina Lipke, która zaszczyciła Nas swoja obecnością by osobiście pogratulować i wręczyć dyplomy osobom, które ukończyły program.

„OPS jako CAL” - podsumowanie

Z przyjemnością zapraszam na spotkanie podsumowujące uczestników programu „Ops jako Centrum Aktywności Lokalnej”

W dniu 28 listopada 2006 roku w godz. 11-15 w „Ośrodku Nowolipie” Centrum Usług Socjalnych i szkolenia kadr pomocy społecznej ul. Nowolipie 25B w Warszawie.

W czasie spotkania poruszymy tematy skuteczności i efektywności programu oraz dalszych możliwości jakie stwarza metoda CAL w pracy Ośrodków. Ponadto zostaną również wręczone dyplomy uczestnictwa w programie. Swoja obecnością zaszczyci nas Dyrektor Urzędu Polityki Społecznej MUW Pani Halina Lipke.

„Ops jako Centrum Aktywności Lokalnej”

Zapraszamy na kolejne spotkanie uczestników programu „Ops jako Centrum Aktywności Lokalnej” w dniach 22-24 listopad 2006, które odbędzie się w „Hotelu pod różami” w Jedlni ul. Radomska 49.

Przewidywany program szkolenie:

 • 22-23 listopada - „Tworzenie grup samopomocowych” - Katarzyna Chełmińska oraz Henryka Cuper
 • 24 listopada – „Podsumowanie działań - 2006, plany na rok 2007” - Paweł Jordan, Asia Marszał

„OPS jako CAL”

W dniach 11-13 października 2006 „Hotelu pod różami” kontynuujemy dalszą część programu „OPS jako CAL” Szkolenie o temacie „Tworzenie lokalnego partnerstwa oraz pozyskiwanie zasobów i środków w środowisku lokalnym” poprowadzą Panie Grażyna Gnatowska i Katarzyna Kozłowska.

ponad 60 CAL-owiczów

Mazowieckie Spotkanie Inicjatyw Lokalnych w Białobrzegach

Mazowieckie Spotkanie Inicjatyw Lokalnych w Białobrzegach zebrało ponad 60 CAL-owiczów dając możliwość wymiany doświadczeń i nowego spojrzenia na pracę ośrodków.

Dziękujemy za zaprezentowanie działań Ośrodka:

 • Pani Małgorzacie Reludze z GOPS-u w Goworowie
 • Pani Grażynie Zielińskiej z MOPS-u w Pruszkowie
 • Pani Grażynie Bejnarowicz z OPS Białołęka
 • Panu Mariuszowi Krzyżaniakowi z MOPS w Płocku
 • Pani Joannie Jakubowskiej z GOPS w Słupnie
 • Pani Grażynie Natowskiej z Klubu Surma
 • Pani Małgorzacie Łuszkiewicz z MDK w Białobrzegach

oraz Klubowi Seniora działającemu przy OPS Białołęka za występ artystyczny.

Opinie uczestników świadczyły, że rzeczywiście był to dobrze wykorzystany czas.

 • „Goworowo i Białołęka dodały wiary. A jednak można!”
 • „Bardzo owocna konferencja. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Goworowo, Słupno, Białołęka”
 • „Sukcesy innych tez cieszą, dodają wsparcia i nadziei, że nam też się uda!”
 • „Bardzo ciekawe prezentacje, dużo informacji, pomysłów do zrealizowania w naszym OPS-ie. Można jednak zrobić wiele ciekawych rzeczy”
 • „Dziękuje za zaproszenie osób prowadzących –bardzo dobra praktyka”

SeminariumSeminariumSeminarium

7- 8 września 2006 roku w Instytucie Rozwoju Służb Społecznych w Białobrzegach odbędzie się jak co roku Seminarium „Mazowieckie Spotkania Inicjatyw Lokalnych CAL”.

Aby umożliwić uczestnikom programu poznanie nowych rozwiązań oraz realizowanych już działań formuła spotkanie opierać się będzie o zaprezentowanie dobrych , podjętych już praktyk przez Ośrodki i organizacje pracujące metodą CAL.

Przedstawione zostaną między innymi projekty realizowane przez OPS Pruszków (Ośrodek Aktywizacji Seniorów), OPS PŁOCK (Projekt „Od bierności do aktywności” współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny) rozwiązania GOPS w Słupnie dotyczące metody kontraktu socjalnego, czy tez budowania koalicji w dzielnicy Ochota(Klub Surma).

Serdecznie zapraszamy!

Czerwiec Aktywnych SpołecznościCzerwiec Aktywnych SpołecznościCzerwiec Aktywnych Społeczności

to kampania, która pojawiając się rok temu stała się inspiracją do podejmowania i wspierania działań obywatelskich. Przeprowadzona w ogólnopolskiej formule łączy w sobie różnorodność i wielość działań, instytucji i osób zajmujących się aktywizacja społeczną.

Hasło przewodnie, które niesie za sobą myśl „Zróbmy cos dla siebie i naszych społeczności” zawiera w sobie takie elementy jak obywatelską aktywność, współdziałanie, szeroko pojętą społeczność a także konkretne, podjęte w ramach tej kampanii wydarzenia.

Archiwum aktulaności